Breaking News

Cechy stali, blachy i metody ich obróbki

W największym stopniu powszechnym i zarazem słynnym typem z rodziny metali jest naturalnie tzw. stal. Powstaje ona w skutku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Oprócz tego w wielu wypadkach dodaje się także inne metale w celu poprawienia atrybuty, zazwyczaj są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan.

W wypadku kiedy stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka bądź azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal dostaje się z tzw. surówki, którą tworzy się z podanych wyżej składników, a głównym miejscem do tego jest oczywiście specjalna huta, w jakim miejscu fabrykuje się także inne typy stopów metali – przetestuj lemiesze. Do tego, aby powstał stop niebezużyteczna jest wysoka temperatura, jaką otrzymuje się w szczególnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W dziennym życiu, na każdym kroku napotykamy dużo rodzajów towarów stalowych, jest to materiał niesłychanie wytrzymały i zarazem powszechnie stosowany w wielu dziedzinach życia. Do tego, żeby zdobyć jeszcze bardziej wytrzymały stop, wykonuje się ulubiony proces zwany hartowaniem. Wszelkie stopy przeróżnych typów metali podzielić wolno na parę kategorii, pod względem wielu różnych składników fizycznych, mechanicznych jak również chemicznych, a także zastosowania. Pierwszym oraz zarazem głównym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny.

Tu wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio lub ewentualnie wysokowęglowa) i stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa). Następnie pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną i nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: zwykłą, wyższą czy też najwyższą. Przez wzgląd na wykorzystanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla modernizowania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno lub ewentualnie gorąco oraz szybkotnąca), wyjątkowa (bardzo popularna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) oraz historyczna. Z tych wszystkich typów powstaje wiele gotowych artykułów, jakie jesteśmy w stanie zakupić w dowolnym sklepie budowlanym bądź też narzędziowym.

Dodaj komentarz