Breaking News

Dlaczego technika jest taka znacząca?

Większa część teoretyków i badaczy jest zgodna, co do niezwykle wydatnego przyspieszenia etapów globalizacyjnych w drugiej połowie dwudziestego stulecia. Okres po drugiej wojnie światowej wydaje się być pod tym względem absolutnie bez pierwszeństwa, w porównaniu z wcześniejszymi historiami świata. Ogromną w tym względzie funkcję gra z pewnością galopujący rozwój najnowocześniejszych technik. Nowoczesna technologia dała światu dużo innowacyjnych wynalazków, które przysporzyły się do takiego stanu rzeczy, acz w największym stopniu intrygującym oraz mającym najogromniejszy wpływ na aktualną sytuację świata wydaje się być Internet oraz czyszczenie separatorów Wrocław. To właśnie dzięki niemu, informacja przestała być strukturą zależną od czasu i powierzchni. Komunikat, zanotowany przez jedną figurę w Singapurze, odpowiednio natychmiast może być odczytany we Francji.

W tym przedstawieniu, świat zmniejsza się w sposób fantastyczny, zacierając ogrom granic oraz odległości w relacjach interpersonalnych. Tę sytuację pogłębił, a właściwie wyłącznie (czy aż!) spopularyzowało wykonanie architektur społecznościowych tj. mający najogromniejszą liczbę użytkowników. Jeszcze sto pięćdziesiąt lat temu, na niektórych ziemiach współczesnej Polski występowała pańszczyzna, poddaństwo prywatne chłopów, Tobie zaś uprawiali ziemie co prawda innowacyjną, jednakowoż jedynie jeśli chodzi o czas średniowiecza – trójpolówką. Szereg wymysłów, jakie w okresie minionych dwóch wieków stworzył ludzki umysł, doprowadził do całkowitego przeobrażenia opisującej nas rzeczywistości.

Porównać wolno dwa obrazy; inkryminowanego chłopa pańszczyźnianego, jaki w pocie czoła uprawia nie swoją ziemię, oraz jego praprawnuka, jaki po wizycie w centrum handlowym leniwie klika „lubię to!” na swojej ulubionej gwiazdy zza oceanu. Technika i jej rozwój – to rzeczywisty motor sprawczy przemian politycznych i społecznych w dziewiętnastym oraz dwudziestym wieku. Mimo, iż na pierwszy rzut oka dostrzegamy znakomite konsekwencje tego stanu rzeczy, to musimy również wziąć pod uwagę, jak dużo wiąże się z tym niebezpieczeństw i jak wiele zła może człowiekowi przynieść niekontrolowany rozkwit technologii.

Dodaj komentarz