Breaking News

GPS – bezpieczeństwo oraz wygoda w podroży

System nawigacji satelitarnej GPS powstał – jak ogromna ilość innych wynalazków – w Stanach Zjednoczonych, pozostał zaprojektowany przez Departament Obrony USA. Pierwotnie stosowany był tylko i wyłącznie do celów mundurowych, niemniej jednak z niekiedy Departament Obrony udostępnił system do wykorzystania cywilnego, stosowany jest on aktualnie niezmiernie szeroko w nawigacji samochodowej, chociaż wykorzystywany jest też na przykład do pomiaru gruntów w rolnictwie. Sam system składa się z trzech bazowych detalów – sprzętów satelitarnych, naziemnych stacji radiolokacyjnych oraz przekaźnikowych i odbiorników, będących minionym ogniwem systemu.

Zasada działania systemu GPS polega na tym, że sygnał radiowy, jaki przemieszcza się z satelitów do odbiornika, jeździ konkretna ilość czasu, jego dogłębny pomiar zezwala na zlokalizowanie pojedynczych detalów. Dziś niezmiernie szeroko rozpowszechnione jest używanie systemu GPS oczywiście do nawigacji samochodowej – mogą to być palmtopy bądź pokrewne urządzenia, to naturalnie dzięki jaki w czasie podróżowania nie powinniśmy zabłądzić, nawigacja ma doprowadzić nas do celu podróży – wypróbuj też Flota-Online.

Coraz więcej kierowców często korzysta z nawigacji satelitarnej GPS, zamiast korzystania z map, których dokładne obejrzenie żąda zatrzymania pojazdu w bezpiecznym miejscu oraz prześledzenie dalszej trasy na mapie. Coraz więcej urządzeń rodzaju GPS powstaje w ramach szczególnych aplikacji wgrywanych do telefonów komórkowych, jest to nadzwyczaj praktyczne rozwiązanie dla kierujących, bo w jednym urządzeniu mają imponujące udogodnienie w podróży, a równocześnie stałą komunikację. Są niemniej jednak osoby, które nie nadzwyczaj ufają nawigacji GPS – głównie są to kierowcy, których nawigacja zawiodła – nie doprowadziła do celu podróży, ale wyprowadziła na przysłowiowe manowce.

Takie sytuacje są w stanie się zdarzyć, jakkolwiek każde urządzenie bywa w pewnych momentach zawodne – nawigacja GPS może mylić się zwłaszcza w sytuacjach, kiedy podróżujemy po terenie, gdzie jest słabe zagęszczenie stacji radiolokacyjnych, jak rewiry leśne czy obszary słabo zurbanizowane.

Dodaj komentarz