Breaking News

Jak powstało SEO?

W dobie wszechobecnej komputeryzacji oraz ciągle rozwijającej się technologii, marketing znalazł się na nowej pozycji na rynku. Dokładnie, to w zakres jego kompetencji weszło właśnie pozycjonowanie, lepiej znane jako SEO, czyli „search engine optimization”. Jednak warto zastanowić się nad historią tego zjawiska, prześledzić jak się kształtowało, a także poznać ludzi, którzy zaangażowali się w jego rozwój.

Początki pozycjonowania stron

Jak nie trudno się domyśleć, początkowe próby podejmowane z pozycjonowaniem stron wiązały się z powstaniem Internetu oraz pierwszych stron sieciowych mających przedstawiać ofertę konkretnej firmy na niespotykaną dotąd skalę. Był to jeden z wielkich kroków w kierunku globalizacji. Wszystko zaczęło się w 1991 roku, kiedy to oficjalnie uruchomiono pierwszą stronę internetową, jej twórcą był Tim Berners-Lee. Od tego momentu powstawało ich coraz więcej, co przyczyniło się do chęci pojawienia się jak najwyżej na liście w wyszukiwarkach. Prawdziwa rewolucja zaczęła się jednak w 1998 roku, kiedy to powstała najpopularniejsza do dzisiaj wyszukiwarka na świecie – Google. Rok przed tym wydarzeniem, pierwszy raz użyto sformułowania „search engine optimization”. Miało to miejsce w słynnej Dolinie Krzemowej w Stanach Zjednoczonych. Tak zapoczątkowała się nowoczesna strategia marketingowa.

SEO w Polsce

Kiedy kształtowało się SEO, Polacy posiadali już dostęp do Internetu, ale było ich tylko kilkaset tysięcy. Na przełomie XX i XXI wieku rozwijały się portale informacyjne, na przykład Wirtualna Polska, administratorzy zamieszczali tam nie tylko aktualne wydarzenia, ale również kategorie tematyczne. W ich skład mogły wchodzić linki do poszczególnych witryn, które o to zabiegały. Można to uznać za początek SEO w naszym kraju.

Aktualna sytuacji agencji seo w polsce

Ponad 70% użytkowników Internetu decyduje się na ustawienie Google jako swojej wyszukiwarki, zatem to pod jej kątem pozycjonują hasła dane przedsiębiorstwa. Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na takie usługi. W Polsce najlepsze agencje seo zajmujące się tą branżą osiągają przychody rzędu kilkudziesięciu milionów złotych.

Dodaj komentarz