Breaking News

Jak rzucić palenie Gratulacje!

Zdecydowałeś się rzucić palenie, co jest jednym z najlepszych wyborów, jakich możesz dokonać dla swojego zdrowia. Zaraz po wzięciu ostatniego dymka, twoje ciało zacznie się regenerować. Poziom tlenku węgla we krwi spadnie. W ciągu niespełna tygodnia łatwiej będzie ci oddychać. Dlaczego palenie jest tak uzależniające? Winą za uzależnienie od palenia należy obarczyć nikotynę, aktywny składnik tytoniu.

Twój mózg szybko się do niej dostosowuje i pragnie coraz więcej, aby czuć się tak, jak kiedyś po wypaleniu jednego papierosa. Z czasem Twój mózg uczy się przewidywać, kiedy będziesz chciał zapalić papierosa. Czujesz się przygnębiony i zmęczony, więc myślisz: „Muszę zapalić” i cykl zaczyna się od nowa. Ale nie chodzi tu tylko o chemię mózgu. Pewne sytuacje sprawiają, że chce Ci się palić. U każdego człowieka czynniki wyzwalające są inne.

U Ciebie może to być zapach dymu papierosowego, widok kartonu papierosów w sklepie, spożywanie określonych pokarmów lub poranna kawa. Czasami czynnikiem wyzwalającym może być również sposób, w jaki się czujesz (jesteś smutny lub szczęśliwy). Jednym z najważniejszych czynników sprzyjających rzuceniu palenia jest zauważenie czynników, które wywołują chęć palenia i staranie się ich unikać. Co powinienem zrobić na początku? Pierwsze dni bez palenia będą najtrudniejsze. Wybierz datę rzucenia palenia i trzymaj się jej.

Zapisz swoje powody rzucenia palenia przed dniem rzucenia i czytaj tę listę każdego dnia przed i po rzuceniu palenia.

Wymyśl plan rzucania palenia. Pomoże ci to pozostać skupionym i zmotywowanym. Oto kilka pomysłów na początek: Zapisz, kiedy palisz, dlaczego palisz i co robisz, kiedy palisz. To są czynniki wyzwalające palenie. Musisz ich unikać tak często, jak to tylko możliwe. Rzuć palenie w określonych sytuacjach (np. podczas przerwy w pracy lub po obiedzie), zanim rzucisz palenie. Zrób listę czynności, które możesz wykonać zamiast palenia, np. szybki spacer lub żucie gumy. Trzeba być gotowym do robienia czegoś innego, kiedy przyjdzie ochota na palenie. Zobacz więcej na https://www.dama.cz/clanek/nekuracke-restaurace-maji-prokazatelne-lepsi-vliv-na-lidske-zdravi

Zapytaj swojego lekarza o możliwość stosowania nikotynowej terapii zastępczej w postaci gumy lub plastrów albo leków na receptę (patrz poniżej). Niektórzy ludzie uważają, że są one pomocne w ograniczaniu pragnienia. Dołącz do grupy lub programu wsparcia dla osób rzucających palenie. Zadzwoń do swojego lokalnego oddziału American Lung Association, aby znaleźć grupy w pobliżu. Powiedz przyjaciołom i rodzinie o swoim planie rzucenia palenia i poinformuj ich, jak mogą cię wesprzeć.

Tworzenie planu Jak zapewne wiesz, istnieje wiele różnych sposobów na rzucenie palenia. Niektóre z nich działają lepiej niż inne. Najlepszy plan to ten, którego można się trzymać. Zastanów się, które z nich mogą być dla ciebie skuteczne: Zimny indyk (bez pomocy z zewnątrz). Około 90% osób, które próbują rzucić palenie, robi to bez wsparcia z zewnątrz – bez pomocy, terapii czy leków. Chociaż większość ludzi próbuje rzucić palenie w ten sposób, nie jest to najskuteczniejsza metoda. Tylko około 5% do 7% jest w stanie rzucić palenie samodzielnie.

Terapia behawioralna.

Polega ona na pracy z doradcą w celu znalezienia sposobów na niepalenie. Wspólnie znajdziecie czynniki wyzwalające (takie jak emocje lub sytuacje, które powodują chęć zapalenia papierosa) i opracujecie plan pokonania głodu. Można to wykorzystać jako główną metodę lub jako narzędzie pomocnicze. Wykazano, że krótkie sesje, nawet tak krótkie jak 3 minuty, są pomocne. Programy różnią się między sobą, ale generalnie pomagają wybrać datę rzucenia palenia, podają techniki umożliwiające zmianę i uczą, jak radzić sobie z tym procesem i zapobiegać nawrotom.

Wiele szpitali i klinik oferuje indywidualne i grupowe sesje z doradcami za darmo lub po niskich kosztach. Jeśli nie ma takiej możliwości, każdy stan posiada infolinię, pod którą można zadzwonić w celu rzucenia palenia. Nikotynowa terapia zastępcza. Produkty te powoli zrywają z nałogiem dzięki kontrolowanym dawkom nikotyny, które są coraz niższe w miarę ich przyjmowania, tak aby przyzwyczaić się do coraz mniejszej ilości nikotyny przed całkowitym rzuceniem palenia.

Pozwalają one opanować głód nikotynowy i łagodzą objawy odstawienia. W przypadku stosowania jednego z tych produktów szansa na rzucenie palenia może wzrosnąć nawet o 70%. (Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, przed rozpoczęciem terapii skonsultuj się z lekarzem). Plastry, umieszczane bezpośrednio na skórze, uwalniają niewielką ilość nikotyny do organizmu.

Są one dostępne bez recepty (OTC), co oznacza, że nie potrzebujesz recepty.

Skuteczniejsze może być rozpoczęcie stosowania plastrów na kilka dni przed datą rzucenia palenia i stosowanie ich razem z innym produktem nikotynowym. Można również żuć gumę z nikotyną. Twoja dawka zależy od tego, ile palisz. Kiedy poczujesz mrowienie w ustach, przerwij żucie i przyłóż gumę do policzka. Kiedy mrowienie zniknie, zacznij żuć ponownie.

  • Należy powtarzać tę czynność aż do ustąpienia mrowienia – zwykle po około 30 minutach.
  • Przez pierwsze 6 tygodni należy żuć jeden kawałek co 1 lub 2 godziny.
  • Leczenie powinno trwać około 12 tygodni. Jeśli czujesz potrzebę kontynuacji, porozmawiaj z lekarzem.
  • Pastylki nikotynowe to dostępne bez recepty kapsułki, które należy przyjmować po posiłkach. Rozpuszczają się one w jamie ustnej.

Dawka zależy od tego, jak dużo palisz. Leczenie powinno trwać 12 tygodni. Spray’e dostarczają nikotynę przez nos lub usta. Niektóre z nich można kupić bez recepty, a w przypadku innych konieczna jest wizyta u lekarza w celu uzyskania recepty. Podobnie jak w przypadku innych produktów nikotynowych, należy je stosować przez 12 tygodni. Inhalatory pozwalają na wdychanie nikotyny.

Dodaj komentarz