Breaking News

Jakim sposobem działa skrzynia biegów w samochodzie?

Fundamentalnym zadaniem skrzyni biegów jest optymalne spożytkowania mocy silnika. To ona gwarantuje nam zdobycie wysokiej prędkości samochodu przy stosunkowo niskich obrotach. Gdyby nie obecność skrzyni biegów, samochodem zdołalibyśmy jeździć wyłącznie po prostym terenie. Jazda pod górki, w wielu przypadkach wybitnie strome, jak w wypadku wozów terenowych, nie była by dopuszczalna.

Skrzynia, oprócz tego podstawowego zastosowania, potrafi również odmienić kierunek wyjścia mocy silnika. Umożliwia nam to jazdę na biegu wstecznym. Do biegu wstecznego w środku skrzyni wykorzystuje się trzy koła zębate, z czego jedno jest elementem ruchomym. Rozłączenie silnika od skrzyni jest dopuszczalne podczas wybrania pozycji luz. Na ogół znajduje się ona między biegami. Silnik pracuje wówczas samoczynnie, nie napędzając stworzonego przez nas samochodu.

W co niektórych wozach, prócz lewarka do prostej zmiany biegów, znajduję się również drugi, który umożliwia nam zwiększenie lub ewentualnie redukcję kompletnego przełożenia – przetestuj skrzynia multitronik. Korzystna skrzynia biegów powinna nam zagwarantować kolosalną odporność i niezawodność. Automatyczna skrzynia biegów, jak sama jej nazwa podkreśla, zwalnia nas z manualnej zmiany oraz ułatwia sterowanie pojazdem. Mechanizm ten przestawia biegi automatycznie w zależności od obrotów silnika. To naturalnie dzięki temu silnik jest mniej zmęczony i zmniejsza się szansa na uszkodzenie sprzęgła. Skrzynie te są najatrakcyjniejsze w Stanach Zjednoczonych. Sama struktura sprzęgła w skrzyni automatycznej wygląda także zupełnie inaczej niż w modelu manualnym. Typowa skrzynia składa się z trzech podzespołów. Jest to: sprzęgło, zespoły przełożeń oraz zespoły sterowania.

Każdy użytkownik, jaki zakupił samochód z samoczynną skrzynia biegów ma obowiązek się wcześniej zaznajomić z jej defektami i pozytywami. W wielu przypadkach wolno usłyszeć, że samochód z automatyczną skrzynią biegów znacznie więcej pali. Nie jest to do końca zgodność z rzeczywistością. Ten rodzaj skrzyń sporadycznie także ulega uszkodzeniom, pod warunkiem, że jest eksploatowany w stosowny sposób. To przykre wymiana, bądź też dowolne prace naprawcze przy automatycznej skrzyni biegów są nadzwyczaj kosztowne.

Dodaj komentarz