Breaking News

Jakim sposobem i w jakim miejscu wytwarza się kawę?

Kawa podawana jest na różnorodne sposoby. W wielu przypadkach zależy to od miasta lub kraju. We Włoszech na przykład najpopularniejsza jest kawa espresso podawana w malutkich filiżankach. Jest to nadzwyczaj mocna kawa wskutek tego także podaje się ją w tak niewielkich filiżankach.

W Polsce posiadamy zwyczaj picia kawy parzonej – drobinki zmielonych ziaren spalanej kawy wsypuje się do filiżanki oraz zalewa wrzącą wodą. To niesłychanie specyficzny sposób podawania, lubiany w nielicznych krajach. Sporo osób nie toleruje drobnych fusów, jakie unoszą się czasami przeszkadzając czy wręcz utrudniając spożywanie tego wyśmienitego napoju. Kawa zawiera kofeinę. Nie jest wobec tego polecana dzieciom. Nie można przesadzić z piciem kawy. Nazbyt okazała jej ilość w ciągu dnia może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Są osoby, które nie tolerują mocnej kawy – parzonej czy również z ekspresu – co potwierdzi kawa ziarnista. Takie osoby wolą słabszą kawę rozrzedzoną na przykład mlekiem czy śmietanką do kawy. Odmianą kawy, która niemniej jednak z parzoną mocną kawą nie ma wiele wspólnego jest cappuccino, ubóstwiana zwłaszcza na południu Europy. Kawa od lat uważana jest za używkę.

Wskutek tego też należy uważać z jej ilością. Nie powinniśmy dostarczać organizmowi nadmiernie sporo kofeiny – a kawa ma przecież kofeinę. Dlatego także napój ten, który tak chętnie spożywamy każdego dnia funkcjonuje na nas pobudzająco i orzeźwia nas. Niekiedy właśnie tak jest, niejednokrotnie niemniej jednak to stworzona przez nas psychika podpowiada nam, że po wypiciu kawy staniemy się rześcy. Dużo osób jest bowiem od kawy uzależnionych – a wtedy działanie pod żadnym pozorem nie jest takie. Prawdą jednakże jest, iż jeżeli dostarczymy organizmowi niewielką ilość kawy, a poniekąd kofeiny, nasz mózg będzie działał sprawniej, będziemy prędzej myśleć, będziemy mogli skupić się na określonych rzeczach.

Skutkiem tego też pracownicy w pracy – po paru godzinach zajmowania się tymi samymi, niekiedy wręcz nudnymi czynnościami powinni pić kawę. O pozytywnym działaniu kawy wiemy niemal wszyscy. W następstwie tego także tak z przyjemnością ją pijemy. Każdego dnia. Czasami bez względu od pory, od godziny. Musimy niemniej jednak pamiętać, iż kawa prócz plusów ma też oraz negatywne strony.

Dodaj komentarz