Breaking News

Kto tworzy szkice ogrodów?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż w procesie wynikania osobnych ogrodów bierze uczestnictwo więcej osób niż ogrodnik oraz jego pomocnicy. Nim te ekipy będą zdołały zapoczątkować swoją pracę, muszą wiedzieć, co, gdzie i jak zrobić. Słowem – muszą mieć szkic ogrodu i istotne wytyczne. Te dokumenty z kolei musi im dostarczyć architekt krajobrazu, czyli figura, która zawodowo absorbuje się tego rodzaju pracą. Korzystając ze swojej wiedzy oraz umiejętności, przygotowuje on dogłębne plany tego, co oraz w jakich miejscach ogrodu ma się odnaleźć. Musi on też wiedzieć, jakie części parków czy ogrodów będą w znacznie większym stopniu wystawione na działanie promieni słonecznych, a jakie – w mniejszym o obsadzić je trafnymi gatunkami roślin. Funkcjonuje on wedle zaleceń właściciela terenu, jaki jest jego zleceniodawcą. Rezultat finalny jego pracy musi szczegółowo odpowiadać gustom i predyspozycjom właściciela ogrodu.

Wobec tego także projektant krajobrazu powinien posiadać kompleksową wiedzę na temat wyglądu poszczególnych gatunków roślin w różnych stadiach rozwoju oraz o różnych porach roku – tu pomoże OgrodySopot.com.pl – Ogrodnik Gdańsk. Jednakowoż ogród powinien wyglądać odpowiednio tak jesienią, jak przedwczesną wiosną oraz latem, a to, jak będzie się opisywał w dowolnym miesiącu roku zależy od projektanta. To smutne, w naszym klimacie większość roślin nie jest w stanie wegetować przez cały rok. Na czas zimy wszelkie drzewa liściaste tracą liście i przez parę miesięcy wydają się wręcz martwe. Rośliny jednoroczne razem z nadejściem pierwszych mrozów kończą swoje życia, a byliny przestają dawać oznaki życia.

Skutkiem tego istotne jest, aby skwer przed nastaniem zimy dobrze zabezpieczyć. Solidny ogrodnik opiekuje się nim jakkolwiek przez okrągły rok, więc mroźna pora roku z pewnością go nie zaskoczy. W najwyższym stopniu wrażliwe drzewa na ten czas należy ocieplić owijając słomą, która przez zimowe miesiące uchroni je przed szkodliwym działaniem niskich temperatur. To samo powinno uczynić się z roślinami wieloletnimi. Krzaki rosnące w ogrodzie zasypuje się suchymi liśćmi. Najwrażliwsze rośliny z ogrodu przenosimy do nagrzewanych pomieszczeń – najporządniej do domu, gdzie nie niepokojone mrozami, spokojnie przeczekają zimę.

Dodaj komentarz