Breaking News

Praca kierowcy – niedociągnięcia oraz atuty

W naszym kraju przyjęło się od kilkudziesięciu już lat, że każda poważna jednostka gospodarcza powinna posiadać swój własny przewóz osobowy, a wobec tego tak zwane samochody służbowe. W coraz to mniejszym stopniu dotyczy to firm prywatnych, jednakże firmy państwowe lub też te ze obszernym udziałem skarbu państwa, jak wszystkiego typu spółki, preferują nadal utrzymywanie kolosalnej floty personalnych samochodów służbowych. Niewątpliwie większa część z nich jest utrzymywana wspólnie z kierowcą, nieodłącznym atrybutem tego rozwiązania jest także posiadanie własnych warsztatów naprawczych – warto spowodować także dieta za nocleg. Jeszcze w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku Polska posiadała więcej aut służbowych niż Niemcy, Francja oraz Wielka Brytania wspólnie wzięte.

Niemniej jednak z każdym rokiem ilość samochodów służbowych w stworzonym przez nas kraju zmniejsza się, co jest w sumie zrozumiałe i podyktowane baczeniami ekonomicznymi. Odpowiedniej opłaca się jednostce gospodarczej zapłacić własnemu pracownikowi za benzynę oraz za amortyzacje auta aniżeli utrzymywać na stanie samochód, do tego jeszcze angażować na etacie kierowcę.

Wobec tego też firmy, szczególnie prywatne, w ogóle starają się unikać podtrzymywania samochodów służbowych na stanie, jeżeli już, to preferują wypożyczanie wehikułów na stricte określone okresy czasu, nawet na parę lat. Jest to znacznie bardziej zyskowna metoda zabezpieczenia pragnień transportowych danego przedsiębiorstwa niż kupowanie wozów, a później inwestowanie w ich obsługę, utrzymanie – podobnie, jak dieta za nocleg. Do tego dochodzi z pewnością problem związany z zarządzaniem flotą samochodową, co nie ma miejsca w sytuacji, kiedy tak właściwie samochody są po prostu wynajmowane, a zarządzaniem zajmuje się firma, której własnością są oczywiście dane pojazdy.

Dziś są nieliczne sektory, gdzie liczba aut służbowych nie zmniejsza się, gra toczy się przede wszystkim o administracje państwowa najważniejszego szczebla, a w następstwie tego Sejm, Senat, poszczególne ministerstwa oraz agendy rządowe.

Dodaj komentarz