Breaking News

Rola ziół w leczeniu – czy są rekomendowane?

Człowiek od najdawniejszych czasów poszukiwał pomocy w przyrodzie. W ten sposób dotarło do powstania fitoterapii, innymi słowy metody leczenia używającej zioła. Ziołolecznictwo było należycie przemożną metodą leczenia aż do zwrotu naukowego w XIX w. Na ponad sto lat odeszliśmy od niego na rzecz medykamentów syntetycznych, dzisiaj jednakże z powrotem rozpoczynamy pomału doceniać zioła i ich olśniewające właściwości. Istnieje parę zasadniczych typów ziół. Są to azuleny, garbniki, saponiny, pektyny, związki śluzowe oraz związki flawonowe. Każde z nich działa w nieco inny sposób. Azuleny, garbniki, pektyny i związki śluzowe posiadają właściwości przeciwzapalne.

Co więcej zioła z rodzaju garbniki działają bakteriobójczo. Związki flawonowe funkcjonują regenerująco na organizm ludzki oraz aktywują leczenie, z kolei saponiny ułatwiają działanie innym związkom w organizmie ludzkim. Najbardziej popularne polskie zioła to czarny bez, brzoza, pokrzywa stereotypowa, koper, szałwia, rumianek, bazylia, tymianek oraz babka lancetowata. Ziołolecznictwo na długie lata odeszło w niepamięć, wyparte przez medycynę opierającą się na syntetycznej produkcji farmaceutyków. Zioła uznano wówczas za mało pewny środek leczenia, a część autorytetów lekarskich z przełomu XIX i XX w. twierdziła nawet, że są niezwykle niezdrowe oraz trujące.

Dzisiaj jednakże olej cbd z powrotem uzyskują właściwą sobie rangę we nowoczesnej medycynie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej. Zioła należałoby jest stosować w przypadku wszystkich lżejszych chorób. Nie mają bowiem tak pryncypialnych ubocznych środków działania jak większość leków. Część współczesnych internistów oraz pediatrów zaleca nawet w przypadku infekcji korzystanie z ziół oraz zdecydowanie odradza stosowanie antybiotyków. Przykładowo, w przypadku infekcji i zapaleń gardła i migdałków czy anginy, lekarze polecają płukanki z szałwi, która ma silne działanie ściągające, bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Jednakże zdarza się nieraz, że same zioła nie wystarczają oraz terapię trzeba wspomagać antybiotykami.

Dodaj komentarz