Breaking News

Sztuka lekarska stosująca zioła – gdzie kupićć?

Ziołolecznictwo na długie lata odeszło w zapomnienie, wyparte przez medycynę opierającą się na syntetycznej produkcji farmaceutyków. Zioła uznano wtenczas za mało pewny specyfik leczenia, a część autorytetów medycznych z przełomu XIX oraz XX w. twierdziła nawet, iż są niezwykle niezdrowe i trujące. Dziś jednakże zioła z powrotem uzyskują stosowną sobie rangę we nowoczesnej medycynie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej.

Zioła należałoby jest wykorzystywać w przypadku wszelkich lżejszych schorzeń. Nie mają bo tak drastycznych przypadkowych środków działania jak większa część medykamentów. Część dzisiejszych internistów oraz pediatrów zaleca nawet w wypadku infekcji korzystanie z ziół i dobitnie odradza zastosowanie antybiotyków.

Przykładowo, w wypadku infekcji oraz zapaleń gardła i migdałków czy anginy, lekarze polecają płukanki z szałwii, która ma silne działanie ściągające, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Jednakowoż zdarza się niejednokrotnie, iż same zioła nie wystarczają oraz terapię wypada wspomagać antybiotykami – wtedy rekomendujemy purple haze. Polska jest krajem o niezmiernie bogatej oraz różnorodnej faunie. Na jej terenie występuje niesłychanie wiele roślin o właściwościach leczniczych. Zioła w Polsce pojawiają się zarówno w przyrodzie, np. na łąkach czy w lasach.

Ze względu na pomocne warunki geograficzne również uprawia się je w hodowlach. Najatrakcyjniejsze polskie zioła znajdują wykorzystanie również w medycynie, jak i w kuchni. Są to m.in. bazylia, tymianek, kminek, koper, pietruszka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek i mięta.

Przetwarza się je, np. suszy lub mieli i wyprzedaje po pewnym czasie w formie przypraw lub też też wiąże w pęczki oraz sprzedaje się je w naturalnej formie. Z wielu ziół produkuje się też napary i herbaty, np. z szałwi i rumianku. Inne znane i cenione polskie zioła to dzika róża, jałowiec, brzoza, pokrzywa, podbiał, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, babka lancetowata, głóg dwu i jednoszyjkowy, borówka czernica. Znajdują przeznaczenie w zasadzie w medycynie naturalnej, zwłaszcza w fitoterapii oraz aromaterapii.

Dodaj komentarz