Breaking News

ZALETY ROWERU ELEKTRYCZNEGO

Rower jest wspaniałym środkiem transportu, który pomaga chronić środowisko: zmniejsza zanieczyszczenie powietrza, ślad ekologiczny, emisję dwutlenku węgla, jest zdrowy i bardzo tani! Aż do II wojny światowej rowery były najbardziej powszechnym środkiem transportu w miastach. Jednak z wyjątkiem krajów takich jak Holandia czy Belgia, stały się one jedynie kolejną formą rekreacji.

Jednak ostatni kryzys i wzrost cen ropy naftowej przyczynił się do niewielkiego wzrostu wykorzystania tańszych, bardziej ekologicznych środków transportu, takich jak rower elektryczny. Rower elektryczny lub e-bike to tradycyjny rower wyposażony w silnik elektryczny wspomagający pedałowanie. Możemy zakupić taki bezpośrednio lub zaadaptować tradycyjny rower. Czy wiesz jak to działa i jakie ma zalety w porównaniu z innymi środkami transportu?

Jak działa rower elektryczny?

Składa się on z kilku części: układu rowerowego (część tradycyjnego roweru), baterii, kontrolera (wysyła moc do silnika), silnika elektrycznego i czujnika pedałowania. Silnik zasilany jest energią z akumulatora, który ładowany jest w sieci elektrycznej, choć można też wykorzystać panel słoneczny. Niektóre nowoczesne silniki mogą być ładowane podczas jazdy z górki. Gdy czujnik wykryje pedałowanie, uruchamia silnik, co jest pomocne na stromych wzniesieniach i długich trasach. Gdy rowerzysta przestaje pedałować lub hamuje, silnik się zatrzymuje.

Rodzaje rowerów elektrycznych.

Kompletny rower elektryczny: te rowery elektryczne są kupowane już wyposażone, ale mogą mieć problemy z kompatybilnością w przypadku zepsutych części. Elektryczne rowery szosowe kosztują 800 euro lub więcej, a elektryczne rowery górskie kosztują 1000 euro lub więcej.

Tradycyjny rower do zainstalowania zestawu: niektóre z nich są łatwe do przerobienia, a zestaw można zainstalować w bardzo krótkim czasie. Zaletą w porównaniu z seryjnym rowerem elektrycznym jest to, że nie trzeba kupować nowego roweru, jeśli ma się już tradycyjny, co pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Zestawy można kupić za 400 euro lub więcej.

Składany format: przeznaczony do przechowywania w samochodzie, mieszkaniu lub po przyjeździe do biura.

Bardziej ekonomiczny niż samochody i motocykle napędzane paliwem, a także tańszy niż zakup pojazdu elektrycznego do miasta. Możesz przystosować swój tradycyjny rower za pomocą zestawu, i możesz to zrobić sam w kilka minut, więc nie musisz kupować nowego.

W zależności od kondycji fizycznej danej osoby, rodzaju terenu lub dystansu, rower elektryczny może być wygodniejszy, ponieważ pozwala rowerzyście pokonać większy dystans lub wspiąć się na wzniesienia, gdy wymagany jest bardziej umiarkowany wysiłek fizyczny. Rower nie wykonuje jazdy za Ciebie, zapewnia jedynie lekki impuls przy ruszaniu lub wjeżdżaniu pod górę płynnym ruchem.

Wady.

Autonomia akumulatorów litowych (akumulatory ołowiowe nie są już prawie używane ze względu na ich wagę i zanieczyszczenie) wynosi około 35 do 60 km, chociaż może się to różnić w zależności od sposobu użytkowania silnika, wagi kierowcy itp. Niektóre baterie mogą wytrzymać do 140 km.

Wymagania prawne.

Rowery elektryczne lub ze wspomaganiem pedałowania nie wymagają licencji ani ubezpieczenia. W tym sensie są one podobne do tradycyjnych rowerów; muszą jednak spełniać pewne wymagania, takie jak:

  1. Silnik, który nie może przekraczać 250W mocy.
  2. Maksymalna prędkość 25 km/h.
  3. Nie mogą ważyć więcej niż 40 kg.
  4. Silnik jest uruchamiany przez pedałowanie i zatrzymuje się automatycznie po zaprzestaniu pedałowania lub uruchomieniu hamulca (nie jest wyposażony w pedał gazu).

Niektóre kraje oferują państwowe dofinansowanie dla pojazdów elektrycznych, w tym rowerów elektrycznych. W miastach o dużym natężeniu ruchu prędkość nie może przekraczać 22 km/godz. Gdybyśmy byli tego świadomi i związanych z tym oszczędności na paliwie, utrzymaniu samochodu i zanieczyszczeniu środowiska, rowery zalałyby nasze miasta.

Rowery elektryczne i zwykłe rowery są do siebie bardzo podobne. Pod wieloma względami prawie się nie różnią – oba mają ramę, dwa koła, kierownicę, siodełko, pedały i inne części. Oznacza to, że myśląc o zakupie roweru elektrycznego, prawdopodobnie jesteś już rowerzystą.

Zamierzamy porównać rowery elektryczne do zwykłego roweru, a nie do motocykla, samochodu czy transportu publicznego.

Przyjazność dla środowiska

Rower elektryczny jest przyjazny dla środowiska – tak samo jak zwykły rower. Nie wytwarza on szkodliwych emisji do atmosfery, ponieważ jest zasilany energią elektryczną, a nie paliwem płynnym. Z tego samego powodu rowery elektryczne są tak samo ciche, jak zwykłe rowery. Zdrowie i aktywność fizyczna. Jazda na rowerze jest bardzo zdrowa. Podczas kręcenia pedałami pracują nie tylko nogi, ale całe ciało – ramiona, barki, rdzeń itd. To tak jak pływanie w morzu, tylko że płyniesz z prądami powietrza, a nie wody.

Co ważne, jeżdżąc na rowerze elektrycznym wykonujesz ćwiczenia fizyczne. To zupełnie co innego niż np. jazda na hulajnodze elektrycznej. Jeśli lubisz brać udział w zawodach sportowych na zwykłym rowerze, możesz to robić również na rowerze elektrycznym. Już dziś organizowanych jest wiele zawodów na rowerach elektrycznych, nawet popularne imprezy rowerowe, takie jak Giro d’Italia, mają alternatywę w postaci roweru elektrycznego – Giro-E.

Więcej na stronie https://ekolo.cz/o-ekolo-cz

Dodaj komentarz