Breaking News

Złom w domu – jak się go pozbyć?

W dzisiejszych czasach ekologia ma być istotnym szczegółem życia każdego człowieka. Skutkiem tego także wkracza ona w niemal każdy aspekt jego egzystencji. Od niedawna propozycją na prowadzenie ekologicznego trybu życia jest posiadanie tak oznaczanego domu pasywnego. Jest to budynek, który ma niezwykle małe zapotrzebowanie na energią grzewczą, dzięki czemu do minimum wypróbowana zostaje eksplantacja oczywistego środowiska przez niewielkie zastosowanie energii elektrycznej czy opału. Domy pasywne wytwarzają mniej dwutlenku węgla, który ma zgubny wpływ na środowisko.

Jak działa taki dom? Przede wszystkim ogranicza się wydostawanie ciepła na zewnątrz dzięki szczelnej budowie, a również stara się wybudować w taki sposób dom, aby pasywnie chłonął ciepło z zewnątrz (np. z energii słonecznej przez duże okna ustawione w kierunku południa). Znacząca jest też sama bryła budynku – powinna być zwarta, bo wtenczas również redukowane są ucieczki ciepła na zewnątrz. Ponadto warto pamiętać, że dom pasywny nie tylko jest o wiele bardziej ekologiczny od innych budynków, lecz także mnie kosztowny w utrzymaniu. Recykling jest pojęciem kultowym całemu polskiemu społeczeństwu – tak, jak skup makulatury warszawa. Wszyscy zdają sobie kwestię, że jeżeli to dopuszczalne, warto jest wykorzystać powtórnie zużyte surowce. Recyklingowi poddawanych jest wiele materiałów, np. plastik, co poniektóre metale, papier czy nawet ciepło. Jednakże wypada pamiętać, że aby recykling był w ogóle możliwy, znacząca jest odpowiednia segregacja śmieci. Ułatwiają ją dobrze oznakowane zbiorniki na odpady m.in. na szkło barwne, szkło białe, papier, makulaturę czy plastik.

Segregacja śmieci ma wymierne korzyści dla stworzonego przez nas środowiska – to nie jedynie ożywcze powietrze (zmniejsza się ilość dwutlenku węgla w powietrzu skutkiem mniejszej produkcji surowców), więcej zieleni oraz lasów (jakie nie są wycinane do produkcji papieru) oraz czysta gleba (bez rozkładających się odpadów). Ekologiczny tryb życia to również otwarte korzyści dla osoby segregującej śmieci: mniejsze opłaty za wywóz odpadów (wywożenie posegregowanych śmieci nic nie kosztuje), a za zaoszczędzone pieniądze możemy coś kupić lub też, jeżeli oszczędza stworzony przez nas spółdzielnia, może ona coś wyremontować czy też ulokować finanse w ocieplenie obiektu.

Dodaj komentarz